
SVETOVALNO DELO Z OTROKI IN MLADOSTNIKI
»Kako pomagati svojemu otroku, ko se s partnerjem razideva? Naj otroka spodbujam, da govori o umrlem dedku ali je bolje, da o tem ne govorimo? Kako naj otroka naučim, da bo obvladal svojo jezo in stisko?«
Mama in oče sta prva in najpomembnejša vzgojitelja svojega otroka. Njune vloge ne more nadomestiti nihče. V nekaterih primerih pa vseeno koristi, da se z otrokom pogovori in mu pomaga razviti določene strategije spoprijemanja še kakšna druga oseba, strokovnjak. Otroku se približava preko igre vlog, družabnih iger, slikanic in zgodbic, materialov za ustvarjanje … in ga spodbujava, da se preko materialov, risanja, pisanja, oblikovanja … izrazi. Da izrazi svoja čustva in ob tem doživi olajšanje. In skupaj iščemo načine, katero vedenje bi bilo bolj primerno zanj v določeni situaciji.
Skupaj se učimo lahko tudi učnih strategij in organizacijskih spretnosti za večjo samostojnost in kar najboljše spoprijemanje z zahtevami, ki jih prinaša šola.
Svetovalno terapevtsko delo je primarno namenjeno otroku in mladostniku, s katerim zgradiva zaupen in varen odnos. V podporo otroku pa njegove potrebe in stiske, ne da bi ga izpostavljali, predstaviva tudi staršem z namenom razvijanja bolj učinkovitih vzgojnih pristopov. Na vašo željo se povežemo tudi z vrtcem ali šolo, ki jo otrok ali mladostnik obiskuje.
Svetovalno terapevtsko delo ni nadomestilo za medicinsko obravnavo, ampak zgolj dopolnitev in podpora le-temu.



Pri katerih težavah lahko podpremo vašega otroku in vas:
-
Učne strategije,
-
nemirnost in koncentracija,
-
organizacijske spretnosti za večjo samostojnost,
-
obvladovanje neprijetnih čustev (jeze, nemira, vznemirjenja …) in nezaželjenega vedenja,
-
uporaba in zloraba substanc,
-
šibka samopodoba,
-
pretirani strahovi, fobije, obsesivno kompulzivne motnje,
-
učenje vedenja, s katerim se postaviš sam zase (asertivno vedenje),
-
samopoškodovalno vedenje,
-
občutki depresivnosti,
-
psihosomatske težave,
-
spoprijemanje s težkimi čutenji ob razvezah staršev,
-
pomoč pri žalovanju ….
Posamezno srečanje bo trajalo od 45 min – 60 min. O številu srečanj se dogovarjamo sprotno. Praviloma je otrok na srečanju sam, občasno so vključeni starši.
